top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תירון יידוב

פוליסות ביטוח- היו מודעים לזכויותיכם ועמדו על המשמר עליהן !

עודכן: 17 באוק׳ 2023


פוליסות ביטוח- היו מודעים לזכויותיכם ועמדו על המשמר עליהן !


אנשים רבים, ובכללם עורכי דין לא מעטים שאינם "חיים" את תחום הביטוחים, לרוב אינם מתמצאים בטיבן, מהותן, תנאיהן וסייגיהן של פוליסות הביטוח השונות והמגוונות הקיימות כיום בשוק.

פעמים רבות אנו מייצגים לקוחות שנפגעו בתאונה או אירוע כלשהו שבעקבותיהם ושבגינם הם זכאים לתשלומים ממספר מקורות, לרבות פוליסות ביטוח שונות, שעשויות להקנות זכאות לתגמולי ביטוח כאלו ואחרים.

לדוגמא- בפגיעה גופנית או נפשית כתוצאה מתאונת דרכים או מקרה אחר של נזק גוף שנגרם כתוצאה מרשלנות - במקרים אלו לא פעם עשויות לחול פוליסות ביטוח שנרכשו ע"י הנפגע או לטובתו (למשל ע"י המעביד) העשויות להקנות לניזוק זכאות לפיצוי\תגמולים נוספים (כגון פוליסות ביטוח אובדן אי כושר, פוליסות נכות, פוליסות ביטוח תאונות אישיות ועוד), וזאת בנוסף על זכאותו של הנפגע להגיש תביעה נגד המזיק וחברת הביטוח שלו ו/או כנגד הביטוח הלאומי (באם מדובר בתאונת עבודה)- והכל בגין אותו מקרה (!)

כך למשל, זכאים ב' וח' , לקוחות משרדנו, הן לקצבת נכה מעבודה מהביטוח הלאומי, הן לפיצוי מחברת הביטוח שבטחה את הרכב בביטוח חובה (או לפיצוי מהמזיק במקרה של ח') ובנוסף גם לגמלה חודשית מחברת הביטוח אשר בטחה אותם בפוליסת אובדן כושר עבודה.

במקרה של ב' הוא מקבל קצבה חודשית (רק לפי פוליסת אובדן כושר עבודה) כבר כמה שנים בגובה של כ- 2,300 ש"ח ואילו בעניינה של ח' סיימנו לאחרונה הליך משפטי בתשלום בסכום חד פעמי מכובד ביותר בסך כולל של 357,000 ש"ח.

באופן דומה מייצג משרדנו לקוחות אשר נפגעו כתלמידים (קטינים), בין אם בבית הספר ובין מחוץ לכותלי ביה"ס, וזכאים לתשלום- הן בתביעה לפי פוליסת תאונות אישיות לתלמידים והן בתביעת נזיקין בגין רשלנות הרשויות השונות ( כגון העירייה ומשרד החינוך).

למרות האמור ולמרבה הצער, אנו נתקלים פעמים רבות בלקוחות שכלל אינם מודעים לכך שיש להם פוליסות שמכסות את האירוע, או שאינם מודעים ולא גילו להם שהם עשויים להיות זכאים לתשלום נוסף ולא מבוטל מכוח פוליסות ביטוח שונות שבהן הם מבוטחים או מוטבים - אם באופן יזום ועצמאי ואם על ידי מעסיקם ו/או במסגרת מקום העבודה ו/או הלימודים שלהם.

הכרת הוראות הדין והפסיקה בתחום הביטוחים איננה נחלת הכלל, ולא פעם גם השופטים בבתי המשפט השונים מעדיפים מסיבה זו לגלגל תיקים אלה מהם והלאה, לעתים לפתחם של מגשרים הבקיאים ומנוסים בתחום.

מהסיבות האמורות לעיל, אנו ממליצים להיערך מראש, ובוודאי בשעת הצורך, לשלוט בתיק הביטוחים שלכם ולנקוט בפעולות פשוטות יחסית כדי להיות מוכנים למערכה הלא פשוטה, לא פעם, מול חברות הביטוח, במיצוי הזכויות לפי הפוליסות שונות:

1. ראשית, מומלץ לבדוק מול המעסיק, סוכן הביטוח שלכם וכן עצמאית באתר "הר הביטוח" הממשלתי אלו פוליסות ומוצרים פיננסיים קיימים על שמכם. צעד זה יכול לסייע לכם גם לחסוך בעלויות במידה ורכשתם או בוטחתם בכמה פוליסות לאותה מטרה וניתן לבטל כפילויות ביטוח ולחסוך בתשלום פרמיות, וכן יאפשר לכם לדעת האם אתם "מכוסים" או שיש צורך לשנות משהו בהרכב הביטוחים שלכם.

2. במקרה של תאונה או מחלה- חשוב לפנות באופן מיידי לעורך דין המתמצא בתחום הביטוח, הן כדי לדעת להתנהל נכון, לרבות בכל הנוגע והקשור למימוש ומיצוי הזכויות בפוליסות שלכם, והן במטרה לרכז את כל המידע שברשותכם לגבי הפוליסות שלכם ולבדוק האם אתם זכאים לכיסוי כלשהו בפוליסות אלה ומה היקף זכויותיכם.

חשוב להדגיש כי, מניסיוננו, פניה לסוכן הביטוח בעניין זה לרוב איננה מספיקה ואיננה שקולה, ובוודאי שאיננה תחליף, לייעוץ מקצועי-משפטי בלתי תלוי ובלתי קשור (אין זה סוד כי סוכן הביטוח הוא קודם כל "זרוע" של חברת הביטוח).

עוד חשוב לדעת ולשים לב לכך שתקופת ההתיישנות בתביעה לפי פוליסה קצרה למדי ומסתיימת בתוך 3 שנים! כמו כן, פניה לחברת הביטוח אינה עוצרת את שעון החול של ההתיישנות ! אשר מושהה רק בהגשת תביעה לבית המשפט או בהסכמה בכתב של חברת הביטוח.

גם מכאן חשיבותה של הפניה לעורך דין בקיא בתחום, בהקדם האפשרי.

3. במקביל לאמור לעיל ומיד עם התרחשות תאונה או מחלה, יש לפעול למיצוי הבירורים והטיפולים הרפואיים ולשמור כל מסמך רפואי לגבי מצבכם הרפואי, בפרט כאשר לעתים אבחנה מסוימת המופיעה במסמך אחד, יכולה להקים או לבטל את זכאותכם !

נאחל בריאות ובהצלחה לכל מבוטח בהשגת זכויותיו מול חברות הביטוח- מלאכה קשה, מורכבת וכנגד כוחות לא מבוטלים ומאתגרים.

בקישור: אתר רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר אשר יכול, לצד אתרים רבים נוספים ברשת להעשיר את ידיעותיכם בנושא. https://mof.gov.il/…/…/Consumer-Insurance/Pages/default.aspx


2 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page